
Utbildning i Applikationsarkitektur och applikationsmodellering med Prime Arch
Maximera din organisations applikations- och systemhantering med Prime Arch
Vill du skapa en tydlig och effektiv struktur för dina applikationer och system? aRways utbildning i Applikationsarkitektur och -modellering ger dig den kunskap och de verktyg du behöver för att beskriva, hantera och optimera ert applikationslandskap ur ett EA perspektiv – allt för bättre beslutsfattande och en mer flexibel IT-miljö. Anmäl dig idag och ta nästa steg mot en mer strukturerad och effektiv applikationsarkitektur!
Denna lärarledda utbildning i sker enligt Prime Arch och i verktyget Sparx EA. Utbildningen genomförs på plats i Stockholm men kan även ges digitalt på förfrågan. Utbildningen riktar sig till personer som har behov av och vill lära sig att modellera applikations- och systemarkitektur i Sparx EA enligt ramverket Prime Arch.
Deltagare bör ha en grundläggande förståelse för verksamhetsarkitektur och modelleringsverktyget Sparx EA.
Utbildningen ger grundläggande kunskaper i applikationsarkitektur och applikationsmodellering. Utbildningen innehåller både teori och praktiska övningar för att ge deltagare grundläggande förståelse för applikationsarkitektur och dess nytta samt hur en modellerare kan tillämpa detta i praktiken.
Title | Upplägg |
---|---|
Format | Fysiskt i centrala Stockholm |
Omfattning | En halvdag |
Fika | ingår |
Arbetsform | Lärarledd utbildning |
Pris | 4950:- ex moms |
Dimension | Applikation |
Ramverk | Prime Arch |
Verktyg | Sparx EA |
Mål med utbildningen
-
Etablera grundläggande kunskap och förståelse för applikationsarkitektur
-
Lära sig tillämpa Applikationsdimensionen i ramverket Prime Arch
-
Skapa grundläggande modeller för applikationsarkitektur enligt Prime Arch så som applikationskartor, integrationskartor och applikationsbeskrivningar med mera
Innehåll
-
Introduktion - Vad är Prime Arch?
-
Vad är applikationsmodellering och varför arbetar vi med det?
-
Vilka frågor besvarar applikationsarkitekturen och hur kan den hjälpa oss att ta beslut samt utveckla vårt applikationslandskap?
-
Applikationsnivåer och modelleringsregler
-
Applikationsteori nivå 1-5
-
Övningar specifika per nivå och syfte
Förutsättningar
-
Grundläggande förståelse för verksamhetsarkitektur
-
Grundläggande kunskapar i Sparx EA eller likvärdigt EA-verktyg
-
aRway tillhandhåller en Sparx-klient och licens som kommer vara giltig under tiden för utbildningen samt en MDG för att kunna modellera enligt Prime Arch.
Nytta
-
Deltagare kan beskriva och hantera applikationer på en grundläggande nivå
-
Deltagare använder relevanta metaobjekt, vyer och metoder för applikationsmodellering
-
Deltagare kan kartlägga applikationer, integrationer, dataflöden och informationsflöden inom organisationen
-
Deltagare kan analysera och optimera applikationslandskapet för bättre beslut
Resultat
-
Deltagare har grundläggande kunskap i Applikationsdimensionen enligt ramverket Prime Arch
-
Deltagare tillämpar grundläggande principer för att strukturera och hantera applikationsarkitektur och har grundläggande färdigheter i applikationsmodellering
-
Deltagare har prövat på att skapa och analysera applikationsmodeller på olika nivåer
-
Utbildningsmaterial i PDF-format
Kursledare

Marcus Svensson
Modeling Expert
Modellering och Förvaltning

Louise Christiansson
Modeling Expert
Modellering och Förvaltning

Gabriel von Bahr
Modeling Expert
Modellering och Förvaltning